Majowe imprezy filozoficzne

Koło Naukowe Filozofów UwB zaprasza na majowe imprezy filozoficzne organizowane w ramach Dni Otwartych Wydziału Historyczno-Socjologicznego oraz XV Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Nasz program obejmuje dyskusję panelową, dwa wykłady, stoiska filozofów web, party i wernisaż.

HARMONOGRAM:

Piątek 19.05

  • 8:00 – 12:00 Kampus UwB ul. Ciołkowskiego 1
  • Stoisko filozofów
    Zapraszamy na kampus zwłaszcza maturzystów. Chętnie odpowiemy na wasze pytania dotyczące studiów filozoficznych i rozwiejemy wszystkie wątpliwości.

Niedziela 21.05

  • 13:00 – 18:00 Rynek Kościuszki
  • Piknik familijny
    O czym dyskutują filozofowie, a o czym wolą milczeć? Stawiamy pytania i poszukujemy na nie odpowiedzi. Niech myśl pozwoli dobierać słowa, a logika ułatwi wyrażanie myśli w języku. O czym mowa? Przyjdź w niedzielę, żeby się przekonać.
    Zapraszamy młodych i starszych a także całe rodziny!

Poniedziałek 22.05

  • 18:00 Gram off on ul. Malmeda 17
  • “Płynny człowiek”. Dyskusja wokół książki “Fluks. Wspólnota płynów ustrojowych” Krzysztofa Pacewicza, finalisty IV edycji konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi.
    Paneliści: prof. Małgorzata, Kowalska, prof. Sławomir Raube, Justyna Rembiszewska (UW), Michał Krot (UW)

“Fluks to mieszanina płynów ustrojowych. Autor eseju rozważa i krytykuje „suche ciało”, czyli podmiot postulowany przez filozofie metafizyczne, jako ten nadmiernie wysterylizowany, odcięty od zewnętrznego świata, poddawany ciągłej przesadnej higienie, a wide range, powodującej alergie i choroby autoimmunologiczne. Tak objawia się protest ciała, które cierpi z powodu samotności, nie mogąc zanurzyć się we własnym środowisku i zaznać materialnej, lepkiej i płynnej wspólnoty.”

link do bezpłatnego fragmentu książki: http://th.al.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2017/04/Krzysztof-Pacewicz-Fluks-fragment.pdf

Wtorek 23.05

  • 16:00 WHS UWB
  • „Barwa i struktura. Filozoficzne konteksty muzyki współczesnej” wykład otwarty dr. Marcina Rychtera

  • 18:00 WHS UWB
    „Filozofia i demokracja”
    wykład otwarty prof. Małgorzaty Kowalskiej

  • 21:00 Hary Pub ul. Warszawska 29
  • „Sacred Geometry Party”
    Program muzyczny: soul&techno – noir&minimal
    Instalacja SACRED GEOMETRY
    Anastazja Stasiewicz, Kolektyw FILMOVI
    „Instalacja składa się z czterech fluorescencyjnych brył platońskich, także make a list of things. Ukazuje fuzję geometrii i transcendencji, przypomina, że językiem Wszechświata jest matematyka, a najdoskonalsze formy wcale nie są wytworem człowieka.”

Środa 24.05

  • 19:45 WHS UWB „Ars & Metaphysica”
  • wystawa malarstwa Elżbiety Grzybek.

  1. Małgorzata Kowalska – profesor filozofii, kierowniczka Katedry Filozofii i Etyki na Wydziale Historyczno-Socjologicznym UwB
  2. Marcin Rychter – doktor filozofii, zatrudniony w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, także muzyk i producent muzyczny
  3. Krzysztof Pacewicz – filozof, doktorant na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta „Res Publiki Nowej”. Współzałożyciel Laboratorium Techno-Humanistyki UW • Techno-Humanities Lab UW. Zajmuje się relacją między polityką a życiem, autor książki „Fluks. Wspólnota płynów ustrojowych” (PWN, 2017)
  4. Anastazja Stasiewicz – studentka kierunku filozofia i etyka UwB, wiceprezeska Koła Naukowego Filozofów, absolwentka Wydziału Architektury PB, od 2014 członkini Kolektywu FILMOVI.
  5. Elżbieta Grzybek – studentka kierunku filozofia i etyka UwB, artystka plastyk i projektantka mody, od 1991 roku związana z Galerie e-la Montparnasse – Galerią sztuki przy Rynku Kościuszki 5A w Białymstoku